Apple, 7 Eylül etkinliğinde neler tanıtacak?

Hoşgeldiniz, Ben Sarp. Bu yazımda Apple’ın neler tanıtacağı konusunda konuşacağız. Apple’ın etkinliğinden hemen önce yazıyorum bunu ve hangi ürünler tanıtılacak, bunun hakkında konuşacağız. İsterseniz başlayalım…

Kesin gelecek: iPhone 14 ve 14 Pro

Apple, bu etkinlikte kesinlikle iPhone modelleri tanıtacak, her yıl yaptığı gibi yeni iPhone modellerini piyasaya sürecek. Bu yeni modellerde özellikle Pro serisinde çok büyük yenilikler bekleniyor.

iPhone 14 konusunda Mini yerine iPhone 14 Plus modeli çıkacak. iPhone 14 Pro Max almak istemeyen, ama büyük ekran isteyenlere çok iyi bir seçenek olabilir. iPhone 14 ve 14 Plus’ta iPhone 13 serisinde kullanılan A15 bionic işlemcisi kullanılması bekleniyor. Bunun nedeni ise çip krizi ve tedarik sıkıntısı olduğu söyleniyor. Ekran olarak iPhone 14 Plus 6.7″, iPhone 14 6.1″ ekran taşıyacak ve 60 Hz yenileme hızı olacak.

iPhone 14 Pro modellerinde ekran ve kamera tarafında büyük değişiklikler bekleniyor. Ekranda çentik yerine hap şeklinde bir kamera diziliminin geleceği konuşuluyor. Kamera kısmında geniş açılı kameranın 12 megapiksel yerine 48 megapiksel kamera kullanılacağı söyleniyor. 8K video desteği, 2 TB depolama seçeneği gelmesi beklenmektedir.

Büyük değişim: iPad 10.nesil

Apple, her sene olduğu gibi iPad modellerini tanıtacak. Bu sefer en ucuz tabletinde büyük bir güncellemeye giderek daha farklı bir tasarım getirecek. Ekran aynı kalacak, köşeli bir tasarıma geçilecek. A14 Bionic işlemcisiyle 5G desteği gelmesi bekleniyor. USB-C portunun yer almasının yanında 2.nesil Apple Pencil’i destekleyecek. Uygun fiyatlı bir iPad’e böyle özelliklerin gelmesi etkileyici.

Pro’su da geliyor: 3 yeni Apple Watch modeli

Apple Watch konusunda bu zamanlar çok fazla söylenti duyuyoruz. Apple Watch 8 tanıtılacak, bunun yanında Apple Watch SE (2.nesil) ve Apple Watch 8’in Pro versiyonu bekleniyor. Özellikle vücut ısısını ölçen bir sensörün gelmesi bekleniyor. Bazı kaynaklara göre Apple Watch 8 Pro’da ekrana gömülü Touch ID, 49mm’ye ulaşan boyut, köşeli tasarım, ekstra butonlar ve araba çarpma algılama gibi özellikler konuşuluyor. Bu sebeple Apple Watch 8 Pro’nun 900$ civarında olması bekleniyor.

3 yıl sonra ilk kere güncellenecek: AirPods Pro 2

AirPods Pro, benimde kullanmakta olduğum ve en beğendiğim kulakiçi kulaklıklardan biri. iPhone 11 çıktığında piyasaya sürülmüştü, o zamandan beri en beğendiğim kulaklıklardan biriydi. Şimdi 2.neslinin tanıtılması bekleniyor. Bu etkinlikte ya da Ekim etkinliğinde güncellenmesi beklenmektedir.

Özetleme

Özet olarak Apple’ın yeni ürünlerini yakında göreceğiz. Tabi değinmediğim detaylar var, o detaylarda fiyatları oluyor. iPhone 14 Pro fiyatlarında 100$’lık artış beklenmektedir. Türkiye fiyatlarının etkinlik sonrası güncellenmesi bekleniyor.

Bu yazının sonuna geldik, bir sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın.